عوارض موج انفجار

عوارض موج انفجار

 

 دوران دفاع مقدس با شرایط خاص خودش گذشت. اما این روزها موضوعات به صورت دیگری وجود دارد. برای مقدمه باید بدانیم حدود 90 درصد انسان ها دچار اختلالات روان هستند که اغلب این اختلالات نیاز به درمان دارند لیکن در کشور مامراجعه به پزشک اعصاب و روان به لحاظ قانونی و اجتماعی عواقبی دارد که موجب عدم مراجعه و درمان می گردد.

اختلالات اعصاب و روان جانبازان ناشی از اصابت موج انفجار به طور فیزیکی حادث شده و با اختلالات روان ناشی از حوادث ، سوانح ، فوت عزیزان ، ارتکاب گناه ، ویروس ها یا بی توجهی به وجدان تفاوت اساسی دارد که با اجازه فاش نیوز عزیز نشانه های آنها به طور مختصر و لفظ عامیانه به حضورتان عرض می شود.

مجروحیت جانبازان شامل اختلالات اعصاب و روان یا نوروتیک (صدمات عصب ها ، نخاع و مغز) ناشی از اصابت موج انفجار ، ترکش و گلوله با نشانه های وجود نظم و انضباط ، وجدان بیدار ، کمال گرایی ، وظیفه شناسی و تقوی از اختلالات ناشی از حوادث روزمره و خروج انسان از فطرت الهی تفکیک می گردد.

نشانه های وجود مشکلات یا اختلالات روان در اغلب انسان های عادی و غیر مجروح جنگ از نظر روانشناسان به سه دسته تقسیم می شوند:

1- مرحله اول “اسگیزوئید” دارای علائمی مانند انزوا ، دیر آشنایی ، سردی در روابط اجتماعی و رفتار بدون انعطاف قابل تشخیص هستند.

2- مرحله دوم “پارانوئید” دارای علائمی مانند تفسیر مظلومانه از اعمال دیگران ، ظن به اطرافیان بدون دلیل و مدرک ، احساسی که دیگران قصد آسیب رساندن یا بهره کشی و فریب دارند و بروز استعدادهای غیر عادی هستند.

3- مرحله سوم “اسکیزو تایپ” اینگونه اختلالات روان ، موجب ایجاد تفکر سحر آمیز ، تفکر و گفتار عجیب و غریب ، رفتار غیر عادی و اعتقاد به تله پاتی و غیب گویی هستند.

همانطور که ملاحظه می گردد مشکلات جانبازانی که دچار موج گرفتگی هستند به دلیل عارضه صددرصد فیزیکی که ناشی از اصابت موج انفجار بوده که جانباز پس از اصابت موج انفجار دچار بیهوشی و آسیب جدی ساقه مغز گردیده لیکن به دلایل نامعلومی برخی به شهادت رسیدند و برخی پس از بهوش آمدن گرفتار عوارض متعدد شدند. مراجعه جانبازان معزز به پزشکان اعصاب و روان فاقد تجربه درمان موج گرفتگی و اشتباه اینگونه پزشکان با بیماران اعصاب و روان عادی معضل درمانی بسیاری از جانبازان می باشد. شورای پزشکی نیز هنگام بررسی نسخه های جانبازان به این موارد توجهی ندارند که معمولا” درصدهای تعیین شده بر اساس داروهای تجویزی و فقدان سابقه بستری اعداد بسیار پایینی هستند.

مشکل اصلی تمام ایثارگران، خروج اکثر مسئولان به خصوص مسئولان بنیاد از عرف انقلاب به بهانه وجود روح شرعی قوانین و درگیری با انواع مصوبات پشت پرده طبقه بندی شده و بعضی نیز جزو موارد سه گانه اختلالات روان یاد شده فوق می باشد. بدین ترتیب راهکار تدبیر و امید به تنهایی نمی تواند رافع مشکلات لاینحل و خودساخته مسئولان در ارتباط با ایثارگران گردد فلذا طبق معمول پناه می بریم به خداوند متعال و از او استعانت می جوییم.

محسن ناطق-نقل ازفاش نیوز

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

1555 مطلب نوشته است .

۱۸ نظر on “عوارض موج انفجار”

 • امین قیاسی wrote on ۲۰ دی, ۱۳۹۲, ۱۲:۲۱

  بسیارممنون
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
  سلام بزرگوار
  درود خدا بر شما

 • خسرو wrote on ۱۴ دی, ۱۳۹۳, ۱۳:۳۸

  ممنونم من در سال ۶۳ دچار موج انفجار در پادگان حمدیه اهوازشدم . زمانی که در تیپ ۳ لشگر ۹۲ زرهی مامور بودم ولی حتی نمیدانم مرا به کدام مرکز فرستادند فقط میدانم آنجا مرکز بیماران روانی بود یعنی با نامردی کاری کردند که من از آنجا با پای خود خارج شوم . ۶ ماه حالت افسردگی داشتم و اثرات آن تا الان مرا آزار میدهد گوشهایم در سن ۴۵ سالگی ۵۰ درصد شنوایی خود را از دست داده اند. در سال ۶۵ به خدمت سربازی رفتم ودر اواخر جنگ با اصابت ترکش مجروح شدم اینک به من ۵% جانبازی داده اند که حتی خانواده ام نیز مرا تمسخر میکنند. یک بار هم شیمیایی شدم همرزمانم که از کرمانشاه بودند و با من شیمیایی شدند همه درصد شیمیایی دارند ولی در تهران به من درصدی ندادند. امیدوارم آنهاییکه سلامت ما را فدای مسایل اقتصادی و مشکلات بنیاد کردند بتوانند روز قیامت برای این معامله ی شوم و پلید پاسخگو باشند پر واضح است که به پزشکان گفته اند تا میتوانید جانبازان را درصد کمتر بدهید .و الا این همه بی قانونی را شاهد نبودیم . امیدوارم روزی یک مرد پیدا بشود تا بتوانیم حقمان را از او بگیریم.

 • ناشناس wrote on ۸ مرداد, ۱۳۹۴, ۱۵:۲۴

  باسلام دختری ۲۵ساله هستم پدرم ۵سال در جبهه جنگ کرد ودچار موج گرفتگی صوتی شد وتاحدودی شنوایی خوذش رااز دست داد واز همان جوانی تنش میلرزد وهمیشه خود زنی میکند وبعد کلی ناراحت وافسرده میشود هیچ کارت جانبازی ندارد وتسهیلدار یک اداره میباشد خانواده مابسیار متدین است ولی ماخیلی عصبی هستیم من خودزنی میکنم آیاممکن است موج گرفتگی از پدرم از طریق خونی به ما رسیده باشد؟
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………..
  سلام خواهر بزرگوارم درود بر پدر بزرگوارتان و سلام بر شما و صبر زینبیتان خواهر بزرگوار مشکل شما بیشتر جنبه روحی و روانی است و برگرفته از فضای است که در آن قرار گرفته اید و قرار گرفتن در این فضا خودبه خود در روح و روان شما تاثیر گذاشته است امیدوارم بتوانید با پرداختن به مسائل معنوی و صبر بر مشکلتان غلبه کنید اجرتان با زینب س

 • محمدعلی محسنی اژیه wrote on ۱۱ مرداد, ۱۳۹۴, ۱۲:۳۵

  من درسال ۶۵ دراثر اصابت گلوله مستقیم تانک به سنگرمان مجروح شده درزمان حادثه تا چند دقیقه هیچ صدائی را نمی شنیدم گوشهایم تا چند روز خونریزی داشت ویک ترکش بزرگ به زانوی پای راستم اصبت کرد . درپرونده پزشکی ام تنها نوشته اند اصابت ترکش به پای راست . تا سال ۸۰مشکل چندانی نداشتم اما از سال ۸۰ مشکلات عصبی زیادی برایم بوجود آمد از آن زمان تا بحال روزی ۴تا قرص ایمی پرامین وکلونتزپام میخورم که اگر نخورم تمام بدنم بی حس می شود ، دستهایم می لرزد ، تکلمم بهم می ریزد ، سردرد شدید وسرگیجه می گیرم ، بسیار عصبانی می شود . هرچند به بنیاد جانبازان نیز مراجعه می کنم می گویند بایستی مدارک بالینی دال بر موج گرفتگی داشته باشی . حالا بعد از ۲۷سال من مدارک از کجا بیاورم . چرا به مشکل من توجهی نمیشود . اگرموج انفجاری که مرا گرفت یکی از شما مسئولین را می گرفت الان درصد جانبازیتان ۷۰درصد بود .نمیدانم هیچ مسئولی این مطالب را می خواند یا نه ولی بهر حال هرکس خواند مسئول است پیگیری نماید وگرنه روز جزا پاسخگو خواهد بود .محمدعلی محسنی اژه ای از اصفهان ۰۹۱۳۱۳۹۱۰۲۶

 • اکبردادار wrote on ۱۳ مهر, ۱۳۹۴, ۱۴:۲۰

  اینجانب اکبردادار در سال ۱۳۶۶ درسردشت دراثر اثابت گلوله توپ دچار موج گرفتگی شدم وتا به این تاریخ ۲۴ ساعته گوشهایم سوت میکشد وروز به روز هم شدید وغیر قابل اتحمل می شود ودر ضمن درهمان دوران نیز شیمیایی شده ام وحال ریه هام نیز از کار افتاده لذا از کسانی که دراین زمینه برای درمان تجربه ای دارند خاهشمندیم ارسال نمایید متشکریم

 • داود خ wrote on ۲۰ آذر, ۱۳۹۴, ۳:۳۷

  فقط میتونم بگم بابط این موج گرفتگیم به هیچ کس حرف نزدم ولی خیلی توی زندگیم تاثیرداشت ای کاش  اون تخته سنگ که من مجبور شدم زیرش بخوابم نبود اون جوج

 • داود خ wrote on ۲۰ آذر, ۱۳۹۴, ۳:۵۰

  فقط میتونم بگم بابط این موج گرفتگیم به هیچ کس حرف نزدم ولی خیلی توی زندگیم تاثیرداشت ای کاش  اون تخته سنگ که من مجبور شدم زیرش بخوابم نالان هم دوست داشتم با کسی درد دل بکنم ای کاش اون تخت سنگ نبود الان کوچک ترین صدا حتی پنچر شدن یه ماشین شک عجب بعم میدهبود اون جوج

 • حسین wrote on ۱۳ بهمن, ۱۳۹۴, ۲۲:۲۹

  سلام.پدرم درجبهه دچارموج گرفتگی شد و برایش امسال پس از اقدام بعداز بیستوچندسال پانزده درصد دادن ناحیه سر کمر گوش موج گرفتگی داره وخیلی اذیتش میکنه انصافه؟

 • محمود خلیلی wrote on ۱۷ اسفند, ۱۳۹۴, ۹:۲۷

  با سلام من خلیلی سرباز سپاه در سال ۱۳۶۸ در منطقه جنگی بانه در اثر انفجا ر مین باعث موج گرفتی شده ام و پرده. گوشم پاره شده واختلالات روانی پیدا کرده ام وصورت سانه ندارم من چگونه می توانم جانبازی خود رااثبات کنم کمکم کنید باتشکر خداوند خیر تون بده۰۹۳۸۶۰۰۷۴۵۹

 • امید wrote on ۸ فروردین, ۱۳۹۵, ۲۱:۵۱

  سلام..من فرزند یک جانباز اعصاب و روان هستم…

  چه کسی میتونه حال و روزمنو و مادرمو درک کنه…جوونی ۲۸ ساله که یروز ارامش واسش حسرت شده و مادری ک هر روز باید نگران این باشه ک مبادا پدرم رفتاری غیرمتعادل نشونه بشه پیش دیگران و ابرمون بره..خیلی سخته پدرت ب دلیل مشکل اعصاب  و روانی ک داره باهات بدرفتاری کنه ..از نمونه کارهاش…بدبین بودن ب همه حتی ب خانوادش…فحاشی کردن در صورت عدم کنترل اعصاب…و خیلی رفتارای بد دیگه ک تو سن ۷۵ سالگی بعید است کسی انجام دهد…فقط از خدا صبر برای خودم و مادرم میخوام..ازتو داغونه داغونم…دعا کنید..

 • عباس wrote on ۸ فروردین, ۱۳۹۵, ۲۲:۳۸

  اینجانب عباس ضاربی در گولان و مهران دو بار دچار موج گرفتگی شدم ولی در اوایل زیاد اذیت نمی شدم به همین خاطر اقدامی هم نکردم ولی الان زندگیم رو مختل کرده. پارسال هم متاسفانه انقدر گوشم اذیتیتم کرد تا بالاخره خونریزی مغزی کردم و از آن موقع تا بحال هم افتادم کنار خونه و از زندگی ساقط شدم. خلاصه جانبازی هم به من ندادن با توجه اینکه کلی هم منطقه بودم. کسی نیست که به دادم برسه نمی دانم من بعد از ۳۰ سال از کجا مدرک بیارم که این بلاها توی منطقه به سرم آمده/ امیدورام یه مسیولی این مطالب رو بخونه و به دادم برسه.

 • سیدحمزه ابراهیمیی wrote on ۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۲۱:۰۰

  باسلام/احترامآسال۶۴موج انفجارگرفتم . نزاجاعلی رغم گذشت ۳۰سال اززمان مجروحیت ۱۲درصدجانبازی برای اینجانب منظورنمود. ولی کمیسیون پزشکی ۲۸ابان ۹۴بنیادقزوین . علیرغم احراز مجروحیت توسط کمیسیون احراز خود بنیاد . صفردرصد جانبازی برای نگارنده منظورنمود . لذا با دارابودن ۴۰ماه جبهه ازسپاه وارتش . واقعآنمیدانم چه باید کرد .

 • غلامعباس قربانی wrote on ۲۰ خرداد, ۱۳۹۵, ۲:۴۲

  سلام من ۱۸ماه توتوبخانه ۱۳۰ هرروز وهرشب گاوله می فرستادیم روسردشمن بخدایک صدای انقدر زیادی داشت که گوش هامون سوت می کشید وباموج انفجارش بدنمان می لرزیدبکلی دیوانه شدیم واعصا ب نداریم هیچ کس تا حالا یه سراغی از مانگرفته هرروز باید قرص اعصاب بخوریم کجایند این دادرسان ۴سال است تشکیل برونده داده ام هنوز خبری از درصد وامتیاز ومداوایی ازبنیادشهید نشده از داراب استان فارس

 • کمال wrote on ۲۶ خرداد, ۱۳۹۵, ۲۰:۲۰

  سلام  پدر من از جانبازان ۱۵ درصد ترکشوموج انفجاره ارتش .نزاجا است ..با توجه به ایین نامه کف درصد جانبازان موج انفجار  درمجلس  شورای اسلامی  ۲۵ درصد میباشد .برود شورای پزشکی  ارتش .یا باتوجه به پرونده انان  کمسیون شورای عالی پزشکی ارتش خودشان به ۲۵ درصد تعغیر میدهند .البته الان شنوایشان را از دست دارند میدهند وفراموشکار واعصابی میباشد در خانه .در استان البرز

 • ناشناس wrote on ۲۳ مرداد, ۱۳۹۵, ۲۳:۳۸

  همسرم جانباز ۵۰درصد جنگ تحمیلی است .مشکل اعصاب وروان دارد.زندگی برای من وفرزندانم سیاه شده .هر روز نه تنها با ما درگیر میشود بلکه همسایه ها هم از دستش آرامش ندارند. مسئولین مملکت کجایند ببینند که ما چه میکشیم.

 • فرزندجانباز wrote on ۳۱ شهریور, ۱۳۹۵, ۱۴:۳۳

  سلام پدرم جانبازموج انفجاره مرتب توبیمارستانهاست بعضی موقع هایک مرتبه حالش بدمیشه هیچی حالیش نمیشه تامیبریم بیمارستان بستری میکنیم یک کم به خودش میادبه زورمجبورمان میکنه ازبیمارستان مرخصش کنیم روزی۱۸تاقرص میخوره مرتب بایددوربرش یاشیم چون اگه دوروزقرصشونخوره میره توهمان حالت وحداقل ۱۰روزمیکشه به حالت اول برگرده بااین وضعیت ۲۰درصدبراش جانبازیزدن هرچی میگیم برواعتراض کن نمیره من خودمدوباررفتم تقاضادادم فهمیدخونه رابه هم ریخت بایدچکارکنیم لطفاراهنمایی کنید
  درضمنن حالش روزبه روزبدترمیشه کمکمان کنید

 • Hرومیانی wrote on ۷ مهر, ۱۳۹۵, ۱۱:۵۹

  باسلام.پدرمن ۶۰ماه جبهه بودن ودچارموج انجارشده وهیچی یادش نمیادک کدوم منطقه بوده چون اودرچندتاعملیات بوده والان اعصابشوازدست داده ومعلم هستندوبخاطراعصابش درخواست بازنشستگی پیش ازموعدداده امابادرخواستش موافقت نکردن ایااین انصافه ک بخاطردفاع ازکشورش اینقدرسختی باشه ب پدرمن فقط سهمیه ایثارگری تعلق گرفته چراکه انفجاردرصدجانبازی نداره .جانبازان وایثارگران بایددررفاه رندگی کنند ن اینجوری ایااین انصافه؟توروخداجواب بدین؟

 • لیلی wrote on ۱۴ دی, ۱۳۹۶, ۱۵:۰۸

  سلام پدرم در جبهه موجی شده بود و بیشتر اوقات رفتارهای فوق عصبی داشت من و برادرامو شکنجه های ناجوری میکرد که بعدا اظهار پشیمانی مینمود مادرم جدا شد و ازدواج کرد پدرم در ۳۷ سالگی سکته مغزی کرد و فوت شد من موندمو ۲ برادر بی سرپرستو بی کس یکیشون معتاد شد و مرد یکی دیگه معتاد و اواره خیابانهاست کسی هست به داد من برسه واقعا کسی هست بشنوه

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت فرهنگی،اجتماعی سفیر - safeir.ir است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Translate »