اگر همه سپرده اولیه وام ۸۰ میلیونی را ندارید این خبر را بخوانید

اگر همه سپرده اولیه وام ۸۰ میلیونی را ندارید این خبر را بخوانید
ما افرادی که با حداقل مبلغ ممکن (۷/ ۶میلیون تومان) وارد صندوق می‌شوند باید ظرف ۶ ماه موجودی خود را در تهران به ۵/ ۱۳میلیون و در شهرهای بزرگ به ۱۰میلیون تومان برسانند و چنانچه بیش از این رقم، به حساب خود تزریق نکنند، ۳ سال باید برای دریافت تسهیلات انتظار بکشند.
سفیر خوزستان بنقل ازدنیای اقتصاد : در دستورالعملی که بانک مسکن برای نحوه ثبت‌نام از متقاضیان واجد شرایط وام‌های جدید تدوین کرده است، افراد می‌توانند با حداقل آورده نقدی ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، به صندوق پس‌انداز مسکن «یکم» راه پیدا کنند و در طول زمان حداکثر ۶ ماهه، موجودی حساب خود را به کف ریالی تعیین‌شده، ارتقا دهند.

با این امتیاز، شرط سپرده‌گذاری اولیه ۴۰میلیون تومان (در تهران) به عنوان اولین مانع روانی، از پیش‌پای «خانه‌اولی»‌ها برداشته شد و افراد دارای بنیه مالی ضعیف‌تر نیز می‌توانند با کمترین میزان نقدینگی، امتیاز صندوق «یکم» را تا زمان تبدیل کردن سایر دارایی‌ها به پول نقد و تزریق به صندوق، به نام خود منظور کنند.

طبق مصوبه شورای پول و اعتبار، نیمی از منابع وام‌های ۴۰، ۶۰ و ۸۰ میلیونی صندوق پس‌انداز «یکم» باید توسط متقاضیان و از طریق سپرده‌گذاری در بانک مسکن تامین شود.

بانک مسکن برای آنکه همزمان به این بخش از مصوبه عمل کند و در عین حال بضاعت مالی متقاضیان را نیز مدنظر داشته باشد، از متغیر «طول زمان سپرده‌گذاری» بهره گرفته است به طوری که هر قدر میزان پس‌انداز متقاضیان در صندوق «یکم» کمتر از نصف مبلغ وام باشد، به همان نسبت مدت زمان انتظار برای دریافت وام نیز افزایش پیدا می‌کند. حداقل زمان انتظار برای پرداخت تسهیلات خانه‌اولی‌ها، یکساله تعیین شده که شامل کسانی می‌شود که در زمان افتتاح حساب، معادل نصف سقف تسهیلات را سپرده‌گذاری می‌کنند.

اما افرادی که با حداقل مبلغ ممکن (۷/ ۶میلیون تومان) وارد صندوق می‌شوند باید ظرف ۶ ماه موجودی خود را در تهران به ۵/ ۱۳میلیون و در شهرهای بزرگ به ۱۰میلیون تومان برسانند و چنانچه بیش از این رقم، به حساب خود تزریق نکنند، ۳ سال باید برای دریافت تسهیلات انتظار بکشند.

کاهش «اقساط ماهانه» به زیر یک میلیون

بانک مسکن در دومین اقدام، آن هم پیش از شروع به کار صندوق پس‌انداز «یکم»، مبلغ اقساط ماهانه وام‌های ۴۰ و ۶۰ و ۸۰ میلیون تومانی را بدون آنکه سقف زمانی بازپرداخت را تغییر دهد، در حد قابل توجهی کاهش داد.

دو هفته پیش- یک روز بعد از انتشار مصوبه شورای پول و اعتبار- اقساط ماهانه وام ۸۰میلیون تومانی خرید مسکن، براساس مدل «بازپرداخت ساده»، رقمی معادل یک میلیون و ۱۴۹ هزار تومان اعلام شد.

هر چند این میزان قسط برای وام خرید مسکن با توجه به اجاره‌بهای متوسط یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی در شهر تهران -برای آپارتمان معمولی ۶۰ متری- خارج از استطاعت وام‌گیرنده‌ها نیست اما مرز روانی «یک میلیون» قسط، طی روزهای اخیر باعث ناامیدی متقاضیان واجدشرایط این تسهیلات از بابت امکان‌پذیر نبودن دریافت آن شده بود.

به همین خاطر، بانک مسکن برای نحوه بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن صندوق «یکم»، مدل بازپرداخت «پلکانی» را به شعب خود ابلاغ کرده که بر اساس آن، اقساط وام ۸۰میلیونی، ماهی ۹۳۷ هزار تومان تعیین شده و اقساط وام‌‌های ۶۰ و ۴۰ میلیونی نیز به ترتیب ماهانه ۷۰۳ هزار و ۴۶۸ هزار تومان خواهد بود.

با تعدیل قسط تسهیلات خرید مسکن ۸۰میلیونی به زیر مرز روانی یک میلیون تومان، خانوارهای بیشتری می‌توانند وارد صندوق شوند.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

1555 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت فرهنگی،اجتماعی سفیر - safeir.ir است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Translate »